پایگاه کاشف: وبلاگ تخصصی امنیت سیستان و بلوچستان

از این پس (14بهمن 1396) این وبلاگ با موضوع تخصصی امنیت اسلامی (ریشه‌های ناامنی و راه‌حلهای امنیت سازی) بروز خواهد شد

پایگاه کاشف: وبلاگ تخصصی امنیت سیستان و بلوچستان

از این پس (14بهمن 1396) این وبلاگ با موضوع تخصصی امنیت اسلامی (ریشه‌های ناامنی و راه‌حلهای امنیت سازی) بروز خواهد شد

پایگاه کاشف: وبلاگ تخصصی امنیت سیستان و بلوچستان

تحلیل سیاسی ارزشمند مقدماتی دارد که بدون توجه به آن تحلیل سیاسی مناسبی ارائه نخواهد شد. این مقدمات عبارتند از:

1.      جهان بینی توحیدی؛ در این نوع تفکر و بینش، تحلیلگر تمامی اجزاء عالم را هدفدار می‌داند که هر کدام به سوی هدف خود در حرکت است. انسان مبارز نیز هدف دارد. یا در این راه به پیروزی می‌رسد یا به شهادت می‌رسد. به هرکدام برسد به هدف رسیده است. البته اگر هدف رضای خدا باشد.

2.      درک پیچیدگی‌های زمانه؛ نباید خامی بکنید. رفتار بعضی از کسانیکه به نظر شما جای اعتراض دارد شما را عصبانی نکند. رفتار منطقی و عقلایی چیز لازمی است.

3.      کسب آگاهی‌های دینی و تاریخی؛ در این قسمت مطالعه لازم می‌شود تا به سطوح زیرین دست یافت. 5 حیطه که  انسان تحلیلگر باید در آنها مطالعه داشته و مأنوس باشد به شرح ذیل می باشد:

a.      تعمیق معرفت دینی به وسیله انس با قرآن و ادعیه: انسان با تدبر در قرآن، خصوصاً ادعیه مأثوره مثل صحیفه سجادیه برای اینکه انسان به یک چفت و بستی برسد. محکم باشد نه اینکه با یک باد کاملاً  جهتش عوض شود.

b.      مطالعه دقیق زندگانی پیامبر اسلام؛ زندگی پیغمبر را میلیمتری مطالعه باید کرد. جوانهای ما بروند تاریخ زندگی پیغمبر را از منابع محکم و مستند بخوانند و ببینند چه اتفاقی افتاده است.

c.       مطالعه تاریخ معاصر؛ من کلّاً به جوانها بخصوص دانشجویان و طلاب توصیه میکنم که آگاهیهای خود را بیفزایند. بسیاری از کجرویها که شما ملاحظه می‌کند ناشی از کمبود آگاهی است. نسل امروز از تاریخ مملکت خصوصاً از مشروطیت به این طرف را بداند.

d.      مطالعه تاریخ غرب؛ تاریخ دوره استعمار را بخوانید تا ببینید غربیها غلیرغم ظاهر نونواز و اتوکشیده ادکلن زده منظم و مرتب چه وحشگیری عظیمی در این مقوله کردند.

e.      خواندن آثار خوب و گفتگو با اهل تجربه و انسانهای متعهد؛

4.      توجه به خودسازی معنوی؛ وقتی هوای نفس جلوی چشم ما را گرفت؛ وقتی طغیان جلوی چشم ما را گرفت؛ وقتی جاه طلبیها و حسادتها و دنیاطلبیها و هوی پرستیها و شهوترانیها جلوی چشم ما را بگیرد واقعیات را هم نمی توانیم مشاهده کنیم.

5.    آزاداندیشی؛

6.       شجاعت در فهم؛ اگر پروای قضاوتهای مردم، داوریهای گوناگون مردم را به جای رضای خدا گذاشتیم؛ مشکل درست خواهد شد. چون پروای از خدای متعال تقواست. این سبب فرقان می شود. ملاحظه حرف مردم، ملاحظه این تهمتی که خواهند زد، ملاحظه چیزی را که خواهند کرد، نباید کرد.

7.   توجه به خطوط قرمز

a.      مواضع خلاف قانون

b.      رفتارهای قبیله گرایانه (باندبازی)

c.       مواضع خلاف وحدت و انسجام ملّی

d.      مواضع خلاف آرامش

e.      مواضع دشمن شادکن

برگرفته از کتاب روش تحلیل سیاسی (مجموعه بیانات حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای درباره مهارتها و فنون تحلیل سیاسی

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۶/۱۱/۲۰
برادر مصطفی

روش تحلیل

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
چه کسی وبسایتم را لینک کرده?