پایگاه کاشف: وبلاگ تخصصی امنیت سیستان و بلوچستان

از این پس (14بهمن 1396) این وبلاگ با موضوع تخصصی امنیت اسلامی (ریشه‌های ناامنی و راه‌حلهای امنیت سازی) بروز خواهد شد

پایگاه کاشف: وبلاگ تخصصی امنیت سیستان و بلوچستان

از این پس (14بهمن 1396) این وبلاگ با موضوع تخصصی امنیت اسلامی (ریشه‌های ناامنی و راه‌حلهای امنیت سازی) بروز خواهد شد

پایگاه کاشف: وبلاگ تخصصی امنیت سیستان و بلوچستان

احزاب، سازمان ها و گروه های افراط گرا:

حداقل 82 گروه فرقه گرا که عمدتاً دیوبندی می باشند در پاکستان وجود دارند که مهم ترین آنها در زیر آمده است:

1-جمعیت علمای اسلام:

این حزب در ایالت سرحد و نیز اندکی در پنجاب طرفدارانی دارد. پس از اعدام ذوالفقار علی بوتو و کودتای ژنرال ضیاء الحق به دو شاخه تقسیم شد. شاخه سمیع الحق و شاخه فضل الرحمن. مولانا سمیع الحق به تعبیری پدر معنوی طالبان گفته می شود. این دو حزب به گفته رهبرانشان2000 مدرسه دینی و مکتب دارند.

2- سپاه صحابه پاکستان:

این گروه براساس ضدیت با شیعه، جلوگیری از فعالیت سیاسی اجتماعی شیعه و نمایندگی های فرهنگی ج.ا.ا شکل گرفته است. در همه ترورهای شیعیان به طور مستقیم و غیر مستقیم در پاکستان نقش دارند. عمده فعالیت اینان در ایالت پنجاب بوده و تشکیلاتی ترین گروه در بین گروه های افراطی پاکستان می باشد. این گروه هم اکنون به سه شاخه سیاست گرا، فرقه گرا و شریعت گر( ضدشیعه) تقسیم شده است

3-لشگر جهنگوی:

شاخه جدا شده از سپاه صحابه به رهبری ریاض بسرا می باشند. این گروه گوی سبقت را در ترورهای متعدد از سپاه صحابه ربوده است. رهبر آن در درگیری با نیروهای پلیس کشته شده است ولی هنوز فعالیت خود را به صورت زیر زمینی دارد.

4-جماعت الدعوه یا لشگر طیبه:

این دو نام اسم یک گروه می باشند که اولی ظاهری مذهبی تبلیغی و  دومی ظاهری جهادی نظامی دارد. این گروه توسط حافظ محمد سعید که قبلاً عضو گروه اهل حدیث بوده است تأسیس شده است. این گروه در فعالیتهای جهادی در هند، افغانستان و کمشیر نقش فعالی دارد. حملات انتحاری، حمله به فرودگاهی در هند و حمله بمبئی از اعمال این گروه می باشد

5- جیش محمد:

این گروه متعصب هندی توسط مولانا مسعود اظهر  که از مجاهدین در کشمیر می باشد تأسیس شد. مهاجمانی در سال 1999 یک هواپیما در هند را ربوده و شرط آزادی مسافران را آزادی مسعود اظهر در هند گذاشت. مسعود اظهر پس از معامله با دولت هند این گروه را برای جهاد در کشمیر و علیه هندوهای افراطی راه اندازی کرد.

6- گروه های اهل حدیث:

این گروه نسبت به دیوبندیان و بریلوی ها در اقلیت می باشند. به دو شاخه تقسیم می گردند: افرادی که کار نظامی را واجب عینی دانسته و عده ای که در حال حاضر کار نظامی را خلاف شرع می دانند.

به علت تطبیق عقایدشان با وهابیت از سوی عربستان سعودی حمایت می شوند. اینان در غالب حرکت ها علیه شیعیان و بریلوی ها حمایت می کنند. لشگر طیبه وتحریک المجاهدین از گروههای این حزب می باشند.

7-حرکت الجهاد الاسلامی، حرکت المجاهدین و حرکت الانصار:

اسم یک گروه در مواقع و زمان های مختلف می باشند. حرکت الجهاد اولین گروه جهادی علیه اشغال افغانستان توسط شوروی می باشند که کادر رهبری آن تماماً پاکستانی می باشند. بعد از پایان جنگ به کشمیر رفته و همین جهاد را ادامه دادند.

8- جنبش سنی: این گروه متشکل از تندروهای بریلوی می باشند که علیه اقدامات افراطی دیوبندی ها شکل گرفت ولی متوسل به اقدامات خشن نشد.

9- سپاه محمّد:

این گروه متشکل از شیعیان می باشند که علیه اقدامات افراط گرایان به وجود آمد و در خشونت کمتر از  گروههای سنی تندرو عمل نمی کرد و توانست در میدان توازنی ایجاد کند. این گروه در سال 83 منحل اعلام شد.

10- جماعت اسلامی:

نمی توان این حزب را در ردیف احزاب افراطی آورد. ولی منسجم ترین گروه مذهبی می باشدکه دارای گرایش اخوانی است. ایشان خواستار پی ریزی نیروی دفاعی  مشترک کشورهای مسلمان، ممنوعیت پرداخت بهره و ربا و اجرای شریعت اسلامی هستند.

اصولاً ارتش پاکستان و خصوصاً اداره اطلاعات ارتش( آی. اس. آی) در نقش یک حزب قوی از افراط گرایی و گروههای افراطی علیه افغانستان و هند و حتی دولت های حاکم در هند استفاده کرده اند.

نکته انتقادی به مقاله اینست که گروه های افراط گرا را در سپاه صحابه خلاصه کرده و مشی جهادی آن علیه ایران و شیعیان را به سایر گروههای افراطی تسرّی می دهد. از طرفی در تقسیم بندی بالا از گروه طالبان که با همین نام در پاکستان مشغول هستند و رئیس آنان بیت الله محسود بود و نیز تحریک نفاذ شریعت محمدی نامی برده نشده است.

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
چه کسی وبسایتم را لینک کرده?