پایگاه کاشف: وبلاگ تخصصی امنیت سیستان و بلوچستان

از این پس (14بهمن 1396) این وبلاگ با موضوع تخصصی امنیت اسلامی (ریشه‌های ناامنی و راه‌حلهای امنیت سازی) بروز خواهد شد

پایگاه کاشف: وبلاگ تخصصی امنیت سیستان و بلوچستان

از این پس (14بهمن 1396) این وبلاگ با موضوع تخصصی امنیت اسلامی (ریشه‌های ناامنی و راه‌حلهای امنیت سازی) بروز خواهد شد

پایگاه کاشف: وبلاگ تخصصی امنیت سیستان و بلوچستان

جلسه اول: ایمان 1

رهبانیون مسیحی برای اینکه دامنشان به گناه آلوده نشود، رهبانیت (ترک دنیا و گوشه گیری) پیشه کردند. عالِم اسلامی رهبانیت ندارد. بلکه سعی می کند نجات دهد غریق را. نامسلمانی و مسئولیت لازم و ملزوم یکدیگر هستند. انسان باید زره بر تن کند و وارد منطقه گناه شود برای دستگیری گناهکاران. خلاصه تقوا اینست یعنی خود را در مقابل گناه تجهیز کند.

کسی که می خواهد وارد منطقه آلوده شود باید از خودش خاطر جمع باشد. قرآن می فرماید اطیعواالله و الرسول لعلّکم ترحمون

آیا اطاعت از خدا کافی نیست. آیا آوردن رسول زاید نیست. اطاعت از رسول آمد تا به ادعای برخی که گفتند ما هم از خدا اطاعت می کنیم و تبعیتی از رسول نداریم پاسخ دهد.  رهبانیون چنین ادعایی داشتند.

حال باید پرسید رحم خدا چیست؟ تصور ما اینست که رحم خدا یعنی اینکه ما یک گناهی مرتکب شده ایم، یک ترک واجب یا انجام فعل حرامی مرتکب شده ایم می خواهیم خداوند با رحمتش با ما برخورد کند. در حالیکه تصورمان اشتباه است. طبق این آیه می فرماید از خدا و رسول اطاعت کنید شاید مورد رحمت خدا واقع شوید. یعنی نه تنها نباید ترک واجب یا انجام حرامی صورت گرفته باشد بلکه اگر اطاعت کردید امید است مورد رحمت خدا واقع شوید.

سوال اینست که اطاعت خدا چیست؟ یعنی اگر هر چه بر گردنمان نهاد انجام دهیم. در مشاجرات به رسول خدا مراجعه کنیم. اگر هر چه  بر ما تکلیف داد انجام دادیم امید است رحمت خدا شامل حالمان شود.

آیه دیگری برای شما می خوانیم، سارعوا إلی مغفرۀ من ربّکم و جنّه عرضها السماوات و الأرض أعدت للمتقین

بشتابید به سوی مغفرت

تصور ذهنی در ما اینست که مغفرت به معنای اینست که ما کار اشتباهی کنیم بعد عذرخواهی کنیم و او ما را می‌بخشد. در حالیکه غفران یعنی التیام بخشیدن و خلا را پر کردن.

یک وقتی یک زخمی بر بدن ساطع می گردد و مرهمی و دارویی استفاده  میگردد تا این زخم التیامیابد و خلأ به وجود آمده و شکاف به وجود آمده پُر شود.

یک وقتی گناهی می‌کند و روح و روانش را زخمی می کند. این زخم هم باید التیام یابد. این خلأ و شکاف و زخمی روحی باید پرشود. این کمبود روح، این زخم روان، این خلأ، این نقیصه به وجود امده باید برطرف شود. این می شود غفران

ماشینی قرار است 50 فرسخ به سمت نقطه ای برود. قرار است در فلان وقت به مقصد برسد. اگر این ماشین در جایی متوقف شود یا کند حرکت کند یا راننده استراحت کند برای رسیدن به نقطه مورد نظر راننده نمی تواند با گریه و زاری و التماس از خدا بخواهد او را به نقطه مدنظر بفرستد بلکه باید قدری سریعتر حرکت کند پا روی پدال گاز بیشتر فشار بدهد.

حال سوال اینست که متقین چه کسانی هستند؟

1.      الذین ینفقون فی السرّاء و الضرّاء یعنی کسانیکه در خوشی و ناخوشی انفاق میکنند. منظور از انفاق هم هر خرج کردنی نیست. بلکه خرج کردنی است که خلا و شکافی را پر کند. اگر به کسی که صدتا5هزاری دارد یک 5 هزاری بدهی هنری نکرده ای. هنر اینست که به کسیکه ندارد یک 5 هزاری بدهی. این کف انفاق است. بالاترش اینست که فرد یک خلأ ساختاری و اساسی را پر کند. اصل انفاق هم همینست. پس انفاق کار آدمهای باهوش و باعقل است که خلأ یک ملت را می شناسند و آنرا پر می کنند.

2.      والکاظمین الغیظ. هر خشمی بد نیست. قرآن نمی گوید خشم نکن. می گوید آنجا که باید خشم کنی خشمگین باش ولی بر اساس احساسات و خشم خود عمل نکن. گاهی عقل با خشمهای درست همراه است. علیه ظالم باید خشمگین بود.

3.      والعافین عن الناس: متقین از اشتباه و لغزشهای مردم می گذرند. البته از آن گناهی که تعمدی و عناد بوده و لغزش نبوده خدا هم مشکل از چنین گناهی می گذرد. اگر قصوری صورت گرفته که قابل گذشتن و عفو کردن است باید گذشت.

4.      والذین اذا فعلو فاحشۀ او ظلموا انفسهم ذکروالله فاستغفروا لذنوبهم: هنگام انجام یک گناه بزرگ یا ظلم به نفس خود فورا یاد خدا می افتند و به دنبال التیام بخشیدن و جبران شکاف می روند.

إنّ الذین اتقوا إذا مسّهم طائف من الشیطان تذکروا. وقتی یک گروه شیطان و شیطان صفت، انسان را احاطه کنند تا او را گمراه کنند، متقی فورا به یاد خدا میافتد و طلب غفران می کنند. کوشش می کنند این خلأ روحی به وجود آمده را پر کنند و التیام ببخشند.

5.      لم یصروا علی ما فعلوا: بر گناه کردن اصرار نمی کنند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
چه کسی وبسایتم را لینک کرده?